Пошук по сайту

Астрономія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Урок № Тема: Фізика як природнича наука

Урок № Тема: Фізика як природнича наука





Сторінка1/2
  1   2


Серія розроблених

уроків з фізики в 7 класі


«Починаємо вивчати фізику»
Урок № 1.

Тема: Фізика як природнича наука

Мета: формувати в учнів початкові уявлення про фізику як природничу

науку,про зміст фізики,про фізичні тіла та явища,формувати інтерес до

вивчення фізики,її методів,розширювати кругозір учнів,розкрити

зв'язок фізики повсякденним життям,технікою і

виробництвом,познайомити учнів з творцями фізичної науки,внесок

українських вчених у розвиток фізики.

Тип уроку:урок-лекція.

Обладнання та наочність:демонстрації прикладів фізичних явищ,портрети

вчених, презентація про видатних вчених

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Підписати та зібрати зошити (для контрольних робіт, для лабораторних робіт, робочий зошит)

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

Запитання для фронтального опитування:

Що таке природа?

Які науки про природу вам відомі?

Що вони вивчають?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План вивчення нової теми:

1.Вивчення фізики як науки.

2.Видатні фізики.

3.Фізичні тіла,речовини

4.Фізичні явища.

5.Спостереження та експеримент.

6.Фізична теорія. Фізичні закони
Опорний конспект

«Наука не є й ніколи не буде завершеною книгою…»

А.Ейнштейн

Вступне слово вчителя.

Ще в далеку давнину люди почали збирати інформацію про навколишній світ. крім звичайної цікавості, це було викликано практичними потребами. Адже, наприклад, якщо знаєш, як підняти й перемістити важкі камені, то зможеш спорудити міцні стіни та побудувати дім, жити в якому зручніше, ніж у печері або землянці. А якщо навчишся виплавляти метали з руд і виготовляти плуги, коси, сокири, зброю тощо – зможеш краще зорати поле й зібрати більший урожай, а в разі небезпеки зумієш захистити свою землю.

У стародавні часи існувала тільки одна наука – вона поєднувала всі знання про природу, які зібрало на той час людство. У наші дні ця наука називається природознавство.

З часом обсяг наукових знань про навколишній світ неабияк збільшився, і природознавство розділилось на окремі науки


природознавство




біологія

географія



фізика




астрономія

хімія


Ці знання стали основою для створення нових технологій і приладів, які допомагають у роботі людям різних спеціальностей. Щоб зрозуміти, як далеко ступило вперед людство, досить порівняти умови життя у далеку давнину та сьогодення.
(див. додаток 1.)
Усе, що нас оточує, учені називають матерією.


Матерія, яку можна сприймати за допомогою органів чуття



речовина




матерія



Особливий вид матерії, який не можна сприйняти за допомогою органів чуття



Певна частина простору, зайнята речовиною

поле

Демонстрація презентації про видатних вчених – фізиків

(див. додаток 2.)

Матеріал підготовлений учнями.

Матерія навколо нас постійно змінюється. Тіла переміщують один відносно одного, руйнуються, утворюються та ін.. перелік таких змін можна продовжувати й продовжувати. Зміни в навколишньому світі називаються явища (фізичні, природні).

Фізичні явища – це явища, які можна описати за допомогою фізичних законів. Вони поділяються на світлові, теплові, механічні, електричні, магнітні, звукові.

У мене є описані приклади фізичних явищ. Давайте разом складемо

картинку із запропонованих мною пазлів.

Фізичні явища


Приклади

Характерні прояви




Світлові

Спалах блискавки

Яскраво видно на фоні нічного неба




Теплові

Танення льоду


Змінюється агрегатний стан речовини в процесі зміни температури




Механічні

Обертання Землі навколо Сонця

Одне тіло рухається відносно іншого




Електромагнітні

Електризація волосся


Волосся «прилипає» до гребінця під час розчісування




Звукові

Дзвін

Сприймаємо звук






Фізичне дослідження – це цілеспрямоване вивчення того чи іншого явища засобами фізики

Методи фізичних досліджень


Теоретичні

Експериментальні



Гіпотеза

Моделювання

Математичний запис

Спостереження

експеримент




Спостереження –це сприймання природи з метою одержання пер-винних даних для подальшого аналізу


Експеримент – це дослідження фізич-ного явища в умовах, що перебувають під контролем ученого, з метою глибшого вивчення цього явища



IV. Закріплення нових знань і вмінь

Творче завдання

  1. Хто ж не бачив у кіно або не читав у книжках про вибухонебезпечну зброю у вигляді авторучки або тростини; про радіоприймач у вигляді гаманця, ґудзика або вставного зуба; про відеокамеру у вигляді сільнички чи олівця?! Таке виконання одного технічного об’єкта у формі іншого, що має зовсім інше призначення, з метою створення хибного враження є винахідницьким методом «псевдоморфізації». Назвіть свої приклади цього методу.

  2. Визначення «прозорий» можна використати дляч опису повітря, скляної посудини, льоду та ін.. назвіть усі предмети, до яких можуть бути використані визначення «стандартний, потужний, однорідний, пластичний, замкнитий».



Метод «Мікрофон»

1.Що вивчає фізика?

2.Що таке фізичне тіло? Що називають речовиною?

3.Наведіть приклади фізичних явищ.

4.Назвіть вчених фізиків, яких ви знаєте.

5.Яка різниця між спостереженням та експериментом?
V. Підсумок уроку.

1. Опрацювати матеріал підручника (Ф.Я. Божинова, М.М. Кірюхін, О.А. Кірюхіна Фізика - 7) стор. 10, 15

2. Творче завдання. Напишіть вертикально слово «ФІЗИКА», доберіть слова – описи до кожної літери.

Ф ____________

І _____________

З_____________

И____________

К____________

А____________
VІ. Домашнє завдання

Опрацювати § 1,2 підручника

Виконати вправи на стор. 15 (письмово)

Додаткове завдання . Поспостерігайте яке-небудь фізичне явище, опишіть та проаналізуйте його.
Урок № 2

Лабораторна робота № 1
Тема: «Фізичний кабінет та його обладнання. Правила безпеки в фізичному

кабінеті»

Мета: сформувати уявлення про експеримент як провідний метод

дослідження фізичних явищ, формувати початкові експериментальні

вміння та навички, ознайомити учнів з особливостями роботи в кабінеті

фізики та основними правилами безпеки в ньому, розвивати логічне

мислення та вміння робити висновки з експерименту.

Тип уроку: формування практичних навичок

Обладнання та наочність: прилади та пристрої, наявні в кабінеті; інструкція

з техніки безпеки для кабінету фізики.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Тестові завдання

1. Слово"фізика" в перекладі з грецької означає:

а)наука; б)природа; в)явище; г)матерія.

2.Укажіть, як називається все,що існує реально.

а) Фізичне тіло; б)матерія;

г)віртуальна реальність; в)мегасвіт.

3. Укажіть, що вивчає фізика.

а) Різні природні явища; в) експерименти; б) найпростіші та найбільш г)фізичні величини.

загальні властивості матерії;

4. Закінчіть твердження «У науці фізичним тілом називають…»:

а) сонце,планети,зірки; б) тверді тіла на Землі;

в) будь-який предмет, навіть г) будь що.

якщо він не має певної форми;

5.Виберіть рядок, в якому наведено тільки назви фізичних тіл.

а) Олівець,залізо,дощ; в) рейки,нафта,снігопад;

б) Місяць,телефон,вертоліт; г) праска, окуляри, грім;

6. Виберіть рядок в якому наведено лише назви речовин.

а) Олівець,залізо,дощ; б) рейки,нафта,снігопад;

в) ртуть, спитр, алюміній; г) стіл, вода, веселка.

7. Виберіть рядок, в якому наведено лише назви фізичних явищ.

а) Снігопад, кипіння, постріл; б) рейки,нафта,снігопад;

в) ртуть, спитр, алюміній; г) стіл, вода, веселка.

8. Виберіть рядок, в якому наведено тільки механічні явища.

а) Птах летить, футболіст б’є по м’ячу, утворюється роса;

б) гімнастка робить сальто, літак здійснює посадку, маяк світить;

в) камінь падає зі скелі, грім гримить, вода випаровується;

г) автобус обганяє машину, учень іде до школи,Земля обертається.

9. Виберіть рядок, в якому наведено лише теплові явища.

а) Гальмування автобуса, горіння вогнища, плавлення воску;

б) полярне сяйво, утворення роси, політ метелика;

в) танення снігу, нагрівання води, охолодження повітря;

г) кипіння води, випаровування калюж, відбивання світла.

10. Виберіть рядок, в якому наведено лише електричні явища.

а) Горить електрична лампа, спрацьовує електричне реле, сяє Сонце;

б) працює електродвигун, захищається розрядом електричний скат, заряджається акумулятор;

в) по дротах проходить електричний струм, біжить ковзаняр, відбувається землетрус;

г) охолоджуються продукти в холодильнику, кипить вода, крутиться колесо.

11. Виберіть рядок, в якому наведені лише магнітні явища.

а) Політ ракети, опік гарячою водою;

б) притягання залізного брухту електромагнітом, стрілка компаса вказує на північ;

в) світить Сонце, прасування одягу;

г) згорання палива, притягання цвяха до магніту.

12. Виберіть рядок , в якому наведені тільки світлові (оптичні) явища.

а) Полярне сяйво, падіння краплі води, звучання пісні;

б) зменшення освітленості в сутінках, міраж у пустелі, світло фар авто;

в) блискавка, притягання підкови до магніту, перегортання сторінки;

г) відбивання світло дзеркалом, танення льоду, горіння свічки.
Зібрати зошити та перевірити письмове завдання
ІІІ. Виконання лабораторної роботи

  1. Уважно прочитайте інструкцію з безпеки для кабінету фізики

  2. Ознайомтесь з обладнянням кабінету фізики під керівництвом учителя.

  3. Сформулюйте правила поведінки учнів у кабінеті фізики.

IV.Підбиття підсумків уроку

Дайте відповідь на такі запитання:

  1. Чи почнете ви дослід, якщо не знаєте порядку його проведення й вимог безпеки?

  2. Чи можна доторкатися до приладів, які стоять на вашому робочому столі, без дозволу вчителя?

  3. Чи можна, почувши дзвінок з уроку, залишати робоче місце без дозволу вчителя?

  4. Як необхідно діяти, якщо ваш однокласник травмувався під час виконання досліду?

Цікаві завдання

Будь який предмет, крім своїх звичайних властивостей, до яких усі звикли має приховані. Приховані – це незвичайні, не відразу помітні. Можна розглянути приховані властивості води. Чи можна з води викласти стіну, як із цеглини? Можна, якщо її заздалегідь перетворити на лід. На полярних станціях із льодових цеглин будують льодові сховища. Погляньте на предмети і речовини, що вас оточують, та виявіть їхні приховані властивості.
V. Домашнє завдання

Напишіть, як ви ввжаєте, до яких наслідків може призвести недотримання правил техніки безпеки при проведенні лабораторних робіт.

Урок № 3.

Тема: «Навколишній світ , в якому ми живемо»

Мета: охарактеризувати основні структурні рівні фізичного світу (мікро-,

макро- і мегасвіти); формувати поняття про фізичні величини, одиниці

та способи їх вимірювання; ознайомити учнів із частковим та

кратним одиницями СІ;увести поняття сили як міри взаємодії сили;

з’ясувати фізичний зміст поняття «енергія» , розвивати аналітичне

мислення та уміння виявляти причини фізичних явищ.

Тип уроку: комбінований .

Обладнання та наочність: вимірювальні прилади, досліди з магнітами ,

досліди з електризації тіл, відеофрагмент про

взаємодію заряджених тіл, приливи та відливи

гідросфери Землі

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання . Аналіз виконання лабораторної роботи

Вибіркова перевірка письмово домашнього завдання

«Відновити слова »

Під час грози був сильний вітер , який повидував деякі слова з тексту , пропонується їх відновити .

_____________ наука про природу , __________ -завдання якої відкривати _____________, які пов’язують між собою різні фізичні _________ , що відбуваються у _____________ . Уперше слово «фізика» з’явилося у працях _____________ філософа . Щоб вивчати фізику , використовують спеціальні слова __________ . Наприклад : фізичне __________ . Кожне тіло має свою форму і ____________ . Крім того , тіла можуть відрізнятися __________ , з якої виготовлено .

ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

Тестові завдання

1. Укажіть рядок, в якому наведено тільки фізичні прилади.

а) Лінійка, вимірювальна стрічка, штангенциркуль;

б) лінійка, вимірювальна стрічка, мензурка;

в) хронометр, кубічний метр, мензурка;

г) метр, мензурка, секундомір.

2. Укажіть рядок, в якому наведено тільки фізичні прилади, призначенні для вимірювання довжини.

а) Лінійка, вимірювальна стрічка, штангенциркуль;

б) секундомір, годинник, вимірювальна стрічка;

в) годинник, хронометр, секунда;

г) терези, мікрометр, термометр.

3. Укажіть рядок, в якому наведено тільки фізичні прилади, призначені для вимірювання часу.

а) Мензурка, лінійка, годинник;

б) секундомір, годинник, вимірювальна стрічка;

в) годинник, хронометр, мензурка.
IV.Вивчення нового матеріалу

План вивчення нової теми:

1.Мега-, макро-, мікросвіти

2.Фізичні величини та вимірювання фізичних величин.

3.Основні та деякі похідні одиниці СІ

4.Взаємодія. Сила

5.Енергія. Робота.

Вчитель.

Уся доступна для спостереження частина матеріального світу, що нас оточує, називається Всесвітом. Вивчаючи природу, дослідники поділили всі об’єкти фізичного світу на мікро-, макро-, і мегасвіт.

Дрібними об’єктами Всесвіту є мікрочастинки – молекули, атоми та їхні складові. Світ молекул, атомів та їхніх складових називають мікросвітом. У мікросвіті діють закони, що помітно відрізняються від тих, із якими має справу людина в повсякденному житті. Їх вивчає квантова фізика. Завдяки її досягненням з’явилися сучасні комп’ютери, мобільні телефони, цифрова відео- й аудіоапаратура та інша побутова техніка без якої ми не уявляємо свого сучасного повсякденного життя.

Атоми і молекули поєднуючись у скупчення утворюють макроскопічні тіла. Прикладами макроскопічних тіл є сама людина, а також усі фізичні тіла навколо неї (дерево, будинок, дошка, книжка тощо). У макросвіті панує класична фізика.

Однак макросвіт – усього лише піщинка у Всесвіті. Зорі на нічному небі нам здаються маленькими вогниками, які насправді являють собою гігантські кулі розпеченого газу. А чи знаєте ви, що Сонце не найбільша зоря, а просто найближча до нас. Відстані між розкиданими у Всесвіті зорями величезні: щоб дістатися найближчої до Сонця зорі, рухаючись зі швидкістю потяга, потрібно близько 30 млн. років. Світ зір, зоряних скупчень –галактик – та інших гігантських космічних об’єктів вчені називають мегасвітом.

(див. додаток 3)

Усе що відбувається у Всесвіті, має свій опис. Кожна подія повинна відбуватися десь, колись та займати якийсь проміжок часу. При цьому слід сказати, що події мають свою певну послідовність. Так, щоб охарактеризувати будь-які зміни у Всесвіті потрібно звернути увагу на тривалість події та послідовність. Іншими словами виміряти проміжок часу. Таким чином ми підійшли з вами до вивчення фізичної величини.

[t] = 1 с

Назвіть величини, за допомогою яких можна виміряти тривалість події.

(година, хвилина, доба, рік тощо)


Фізична величина



напруга

довжина

сила

Об’єм




швидкість

вага

Маса

Виміряти фізичну величину означає порівняти її з однорідною величиною, прийнятою за одиницю. Для полегшення такого порівняння існують прилади для вимірювання величин (лінійка, спідометр, мензурка, амперметр, терези тощо) із приладами детальніше ми познайомимось на наступному уроці.

Для зручності й точності люди давно почали домовлятися про те, щоб виміряти ту саму фізичну величину однаковими одиницями. Нині в більшості країн світу діє прийнята 1960 року Міжнародна система одиниць (СІ)
Префікси до одиниць СІ


Найменування

Позначення

Множник

Тера

Т

10 12

Гіга

Г

12 9

Мега

М

10 6

Кіло

к

10 3

Гекто

г

10 2

Дека

да

10 1

Санти

с

10 -2

Мілі

м

10 -3

Мікро

мк

10 -6

Нано

н

10 -9


Якщо одне тіло діє на друге, то і друге тіло діє на перше. Будь яка дія завжди є взаємодією. Сила – міра взаємодії

Приклади взаємодій

(див. додаток 4)

Енергія –це фізична величина, що характеризує здатність тіла або системи тіл виконувати роботу внаслідок зміни свого стану. Мірою зміни енергії є робота.

V. Закріплення нових знань і вмінь

« Світ очима фізика»

Розмістіть поряд та з’єднайте між собою лініями схожі за змістом слова . Поясніть , що в них спільного .


Енергія

Допоміжні слова : літак , двигун , вугілля , газ , паливо , хімічна реакція , гроза , ГЕС , людина , біологія , манія ,Ю вода , космос , комета , магніт , земля , світло , сонце , ядерний реактор , вогонь

Розв’яжіть кросворд
По горизонталі

1.Величина, одиницею вимірювання якої є кілограм.

3.Ніна написала : 2л = 2 см3 , а Надія – 2л=2дм3. Хто написав правильно.

6. Український космонавт.

7.Приставка, позначення якої «м»

8.Величина, яку визначають за допомогою мензурки.

10. Що не може бути фізичним тілом : просо, краса, щур?

11. Мотузок із волокна, линва.
По вертикалі:

1.Скорочений запис мікрометра

2. Явище, пов’язане з виходом із ладу машини.

3.Учений, який створив першу фундаментальну фізичну теорію.

4. Що є одиницею довжини: ява, ямб, ярд?

5.Одиниця часу.

7. Сто сантиметрів

9. Приставка, позначення якої «М»




1







2




3







4



















5



















6




лл




лл





































7

лл

лл

лл

лл



лл

лл



лл


































10
















11










лл


VІ. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §3,5

Виконати вправи № 3,4 (письмово)

Урок № 4

Лабораторна робота № 2
  1   2

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Урок вивчення нового матеріалу
Тема. Фізика – наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища. Механічні, теплові, електричні, магнітні та світлові явища

Тема: Фізика – наука про природу. Фізичні тіла І фізичні явища. Мета
Мета: почати формування інтересу до вивчення фізики, формувати початкові уявлення про фізичні тіла та явища, розширити кругозір...

Конспект уроку Тема. Біологія наука про живу природу. Рослинний світ складова частина природи
Тема. Біологія наука про живу природу. Рослинний світ — складова частина природи

Усний журнал «Цікава фізика навколо наc» Тема: Усний журнал «Цікава фізика навколо нас.»
Виховна: виховувати постійну потребу, в поповненні знань, зацікавленість фізикою

Уроку
За програмою ”Фізика. Астрономія”. Під редакцією Ляшенко, Бугайов, Коршак. Київ: Ірпінь, 2005. Підручник Є. В. Коршак, О.І. Ляшенко,...

Урок №16 Тема
Тема. Життя І творчість, морально-етичні ідеали філософа, просвітителя й поета Г. С. Сковороди

Урок фізики в 10 класі Тема
Тема: Реактивний рух. Будова ракети. Внесок українських учених у розвиток космонавтики. Успіхи в освоєнні космічного простору

Божинова Ф., Кирюхін М., Кирюхіна О. «Фізика 7 кл.»
Ляшенко, Бугайов, Коршак. Київ: Ірпінь, 2005 до підручника Божинова Ф., Кирюхін М., Кирюхіна О. «Фізика 7 кл.» Х.: Ранок, 2007р....

Підручник Божинова Ф, Ненашев І., Кирюхін М. «Фізика 8 кл.»
Програма ”Фізика. Астрономія”. Під редакцією Ляшенко, Бугайов, Коршак. Київ: Ірпінь, 2005

Урок з курсу «Основи споживчих знань», 3 клас Тема уроку
Тема уроку: Економія І добробут. Економне використання води, електроенергії, газу, тепла



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




astro.ocvita.com.ua
Головна сторінка